Jak korzystać
Dobroczynne, lecznicze działania inhalacji będą wykorzystane pod warunkiem prawidłowo wykonanego zabiegu nebulizacji.
Po zakupie zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia i zachowaj ją na wypadek dodatkowych wątpliwości.
Pamiętaj, że zbyt krótkie inhalacje nie pozwalają osiągnąć oczekiwanej depozycji leku. Prawidłowo inhalacje powinny trwać ok. 10 do 15 minut, a w przypadku substancji oleistych nawet dłużej. Oczywiście czas inhalacji zależy również od ilości przygotowanego w nebulizatorze roztworu.
Generalnie zaleca się, aby nebulizacja była wykonywania w pozycji siedzącej z uwagi na budowę układu oddechowego.
Inhalator należy umieścić na płaskiej, stabilnej powierzchni i nie zakrywać otworów wentylacyjnych.
Przed przygotowaniem inhalatora do pracy należy umyć i wysuszyć ręce.
Osobom dorosłym, młodzieży i starszym dzieciom zaleca się stosowanie ustnika- podanie leku jest skuteczniejsze i mniejsza jest strata leku.
Dzieciom, zwłaszcza małym, zakłada się maseczkę dokładnie dopasowaną do rozmiaru twarzy. Nieszczelność maski zmniejsza depozycję leku w oskrzelach nawet o 50-80%.
Przy zapaleniu zatok np. zamiast maski lub ustnika można zastosować końcówkę donosową bądź specjalną przystawkę do płukania zatok.
Podczas inhalacji oddychać spokojnie, wolno i głęboko aż do wykorzystania całego roztworu z nebulizatora. Jeśli to możliwe, na szczycie wdechu, na chwilę przytrzymać oddech i wypuścić powietrze. Taki sposób aplikacji umożliwia lepsze wchłanianie leku i sprawia, że inhalacja jest bardziej efektywna.
Jeśli podczas zabiegu lek jest rozpylany nierównomiernie, należy wstrząsnąć zbiorniczkiem z lekiem tak, by roztwór spłynął ze ścianek na dno nebulizatora (zbiorniczka) i dokończyć zabieg.
Pamiętać należy aby inhalacji z lekiem wykrztuśnym, (np. Mukosolvan) nie wykonywać wieczorem, gdyż odruch wyksztuśny i kaszel nie pozwolą choremu zasnąć.
Proste kroki do prawidłowej nebulizacji
- Umyj i osusz ręce.
- Sprawdzić czy twój zestaw inhalacyjny jest kompletny i nieuszkodzony.
- Złóż inhalator i nebulizator zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia.
- Odkręć zbiorniczek na lek i sprawdź, czy znajduje się w nim specjalna dysza rozpylająca. Jest to ruchoma część, bez której twój nebulizator nie będzie wytwarzał mgiełki.
- Wlej odmierzoną, zalecaną dawkę leku do nebulizatora i uzupełnij – jeśli potrzeba- roztworem soli fizjologicznej.Szczegółowe informacje na temat przygotowania roztworu znajdują się na opakowaniu leku, solanki, olejku inhalacyjnego. Uwaga: W przypadku roztworów gotowych do nebulizacji (np. Intal Solution, Pulmicort Respules, Nebby) należy wlać zawartość pojedynczego opakowania do nebulizatora bez rozcieńczania.
- Na nebulizator nałożyć maskę lub ustnik. Przy stosowaniu ustnika należy włożyć go pomiędzy zęby, zacisnąć usta wokół ustnika i oddychać głęboko przez usta. Oddychać wolno i głęboko, robiąc krótkie przerwy po każdym wdechu i robiąc szybki wydech.
- Po wykorzystaniu leku, gdy w nebulizatorze nie powstaje już aerozol,należy przerwać inhalację i wyłączyć urządzenie.
- Po inhalacji z użyciem sterydu należy wypłukać usta. Jeśli pacjent używał maski powinien przemyć twarz ciepłą wodą.
- Po zakończeniu pracy należy wyłączyć urządzenie, wyjąć wtyczkę z gniazdka oraz odłączyć przewód powietrza i akcesoria. Umyć i wysuszyć wszystkie używane elementy zgodnie z instrukcją obsługi urządzenia. Złozyć i schować inhalator.