Wśród najczęściej zalecanych przez lekarzy oraz stosowanych przez pacjentów metod profilaktyki oraz wspomagania leczenia układu oddechowego znajduje się aerozoloterapia. Jest to rozwiązanie, którego podstawowym założeniem jest kierowanie naturalnych środków inhalacyjnych lub leków przepisanych przez specjalistę bezpośrednio do miejsca przeznaczenia, czyli górnych lub dolnych dróg oddechowych. Kiedy może być stosowana aerozoloterapia i kto ją może stosować?
Aerozoloterapia to metoda zarówno dla najmłodszych, jak i dorosłych
W przypadku aerozoloterapii nie istnieją ogólne przeciwwskazania odnośnie wieku, co oznacza, że z tego rozwiązania mogą korzystać dzieci zarówno w wieku niemowlęcym, jak i emeryci. Jest to bowiem terapia, o ile zostanie wykonana w prawidłowy sposób, w 100 % bezpieczna oraz nieinwazyjna. Dlatego też korzystać z niej mogą kobiety w ciąży. Specjaliści bardzo często zalecają osobom mającym problemy z układem oddechowym udanie się nad morze w celach zdrowotnych lub skorzystanie z usług tężni solankowych. W przypadku, gdy nie jest to możliwe, pozostaje domowa aerozoloterapia przeprowadzana za pomocą nebulizatora. Proces ten polega na wdychaniu naturalnego środka inhalacyjnego (m.in. solanek, olejków inhalacyjnych, roztworów kwasu hialuronowego, soli fizjologicznej) lub leku przepisanego przez lekarza. Preparat trafia do nebulizatora w postaci płynnej, a urządzenie zmienia jego stan skupienia na gazowy i rozpala go w postaci mgiełki.
W jakich przypadkach aerozoloterapia może być stosowana?
Nebulizację stosuje się w chorobach dolnych i górnych dróg oddechowych. Jest ona zalecana w przypadku m.in. astmy oskrzelowej, mukowiscydozy z objawami płucnymi, przewlekłego zapalenia oskrzeli i oskrzelików czy też ostrego zapalenia zatok przynosowych. Aerozoloterapia jako naturalna metoda profilaktyki i wspomagania leczenia układu oddechowego wykorzystywana jest również w przypadku astmy, alergii oraz przewlekłym nieżycie nosa i gardła.