Monkey Milo

Dobroczynna mgiełka

Aerozoloterapia to doskonała metoda leczenia, która dobrze sprawdza się nawet u bardzo małych dzieci. Nebulizacja umożliwia podawanie leku w formie aerozolu, który często określany jest również jako dobroczynna mgiełka. Nazwa ta wzięła się nie bez powodu, nebulizacja przyspiesza działanie leku, ponieważ bezpośrednio dociera w miejsce zmienione chorobowo. Natomiast dzięki temu, że zawarta w niej dawka leku jest dużo niższa niż w tabletkach i syropach zmniejsza ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.

Co więcej, w odróżnieniu od inhalacji, nebulizacja nie wymaga umiejętności koordynacji wdechowo – wydechowej to ogromna zaleta tej metody dlatego, że wystarczy założyć maseczkę i po prostu pozwolić dziecku spokojnie i głęboko oddychać.

Kiedy dobroczynna mgiełka może być stosowana?

Z nebulizatora możemy korzystać w przypadku wielu różnych schorzeń dróg oddechowych, ponieważ dobrze sprawdzi się w stanach zapalnych nosa, krtani, gardła, alergiach, nawracającym zapaleniu oskrzeli, a także u osób chorujących na astmę. Dzięki temu, że lek rozprowadzany jest w formie aerozolu dociera bezpośrednio do płuc, dlatego działa bezpośrednio w miejscu infekcji.

W jakim wieku można po raz pierwszy przeprowadzić nebulizację?

Tak naprawdę taką inhalację można przeprowadzić nawet u noworodków. Brak ograniczenia wiekowego w tego typu leczeniu jest ogromną zaletą. Szczególnie dlatego, że u tak małych dzieci bardzo ciężko jest stosować inne metody. Podczas aplikacji dobroczynnej mgiełki u maluszków należy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach.

  • Należy zawsze nadzorować proces przeprowadzanej nebulizacji, wygodnie posadzić dziecko i delikatnie przytrzymywać maseczkę przy jego twarzy. W przypadku noworodków i niesiedzących niemowlaków proces ten może być przeprowadzany na leżąco, wtedy zamiast maski należy użyć specjalnego namiociku.
  • Przed aplikacją leku należy posmarować twarz dziecka kremem na całym obszarze, który obejmie maseczka. W ten sposób pozostałości leku, które zostaną na twarzy malucha po aplikacji z łatwością usuniesz razem z kremem. Należy pamiętać, żeby kremu nie rozsmarowywać, a jedynie zetrzeć przy pomocy chusteczki lub papieru. Po wytarciu kremu należy przemyć twarz malucha, a jeśli to możliwe to również przepłukać usta wodą.
  • Jeśli dziecko się niecierpliwi należy spróbować zająć go czymś innym, czytać, albo pokazywać obrazki w książeczce. W przypadku gdy dziecko nie chce inhalacji, warto spróbować kupić nebulizator w ciekawym kształcie, na przykład samolotu lub małpki.

Dobroczynna mgiełka to nazwa, która doskonale odzwierciedla pomoc i skuteczność jaką zyskują rodzice aplikując
maluchom lek w postaci aerozolu.