Ilustracja

Inhalatory i nebulizatory, czyli skuteczny sposób na wiosenne infekcje

Wiosna to czas, kiedy na dworze zaczyna robić się ciepło, a większość z nas powoli rezygnuje z zimowych kurtek, czapek i szalików. Często jesteśmy tak bardzo spragnieni ciepła po zimie, że zbyt szybko wymieniamy ubrania na letnie. Właśnie wtedy najczęściej dopadają nas, a także nasze dzieci wiosenne infekcje powodujące m.in. katar czy nawet w krytycznym przypadkach zapalenie oskrzeli po przebytym przeziębieniu. Problemem mogą być również pojawiające się w tym czasie pyłki kwitnących drzew oraz roślin przyczyniające się do powstawania oraz nasilania się alergii. Jest to niezwykle dokuczliwa przypadłość, która potrafi uprzykrzyć życie każdemu. Podobnie rzecz się ma z nielubianym przez wszystkich katarem. Na szczęście istnieją rozwiązania, które w znacznym stopniu mogą pomóc ograniczyć działanie alergii oraz wszelkich innych infekcji, także tych powodujących zapalenie oskrzeli. Rozwiązania te pomogą je jednak przede wszystkim wyleczyć.

Inhalatory oraz nebulizatory pomogą zwalczyć katar, alergie czy też zapalenie oskrzeli

Dobrym sposobem na walkę z różnego rodzaju infekcjami są inhalatory i nebulizatory. Urządzenia te przyczyniają się do udrażniania dróg oddechowych, przez co możliwe jest leczenie takich dolegliwości jak zapalenie krtani czy zapalenie oskrzeli. Leki dostarczane przy pomocy nebulizatorów do płuc mają w większości formę aerozolu, roztworu lub pary, dlatego przedostają się one o wiele dalej niż zwykłe leki i trafiają bezpośrednio do źródła choroby.

Jednak, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ich do leczenia wiosennych infekcji, kataru czy alergii, musimy wiedzieć jak poprawnie z nich korzystać. W związku z tym poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek:

  1. Przeczytaj instrukcję. Tak, to brzmi banalnie, ale wielu z nas często tę czynność pomija. Wydaje się nam, że wiemy, w jaki sposób działa inhalator, bo już kiedyś z niego korzystaliśmy. Warto jednak pamiętać, że każde urządzenie może działać w inny sposób. Dlatego ważne jest, by zapoznać się z instrukcją. Pozwoli to na niedoprowadzenie do uszkodzenia urządzenia lub na niewłaściwe aplikowanie leku np. na alergie, katar czy zapalenie oskrzeli.
  2. Zachowaj odpowiednią pozycję. Nebulizacja wymaga od chorego konkretnej postawy. Najlepiej, aby była ona przeprowadzona w pozycji siedzącej. Podczas wykonywania nebulizacji powinno oddychać się spokojnie i głęboko.
  3. Zastosuj ustnik lub maskę. Pierwsze z wymienionych akcesoriów jest najczęściej stosowane przez dorosłych, ponieważ dzieci nie zawsze potrafią aplikować lek za jego pomocą. W takim przypadku dla maluchów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie maska, jednak należy pamiętać, że musi być ona dopasowana do wielkości twarzy dziecka. Należy również mieć na uwadze, aby po skończonej inhalacji umyć twarz i przepłukać usta dziecka!
  4. Zachować spokój. Płytki oddech i szybkie wdechy nie sprzyjają skutecznej inhalacji. Dlatego też, kiedy wykonujesz ją dziecku zwracaj uwagę na reakcje swojej pociechy. Podczas aplikacji maluch może zacząć się kręcić lub płakać. W takich przypadkach nie ma ona większego sensu. Warto poczekać aż przestanie, a jego oddech się uspokoi.

Kilka prostych rad może znacznie ułatwić inhalację. Nebulizacja na katar czy alergię, mimo tego, że jest skuteczna to czasem trudna do przeprowadzenia, w szczególności u małych dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest wytłumaczenie maluchowi, że taki zabieg pozwoli mu wyzdrowieć i znów będzie mógł się bawić ze swoimi rówieśnikami.

Jeśli to nie zadziała, to dobrze sprawdzi się także inhalator na katar lub alergię, stworzony z myślą o najmłodszych. Urządzenia te mają najczęściej kształty samolotów i zwierzątek. Skutecznie zainteresują one malucha i odciągną jego uwagę od przeprowadzanej nebulizacji.

Inhalator na oskrzela to urządzenie, które uwolni Twoje drogi oddechowe od dokuczliwej infekcji

Jednym z najczęściej pojawiających się pozostałości po przeziębieniu jest z pewnością zapalenie oskrzeli. Inhalacje przeprowadzone za pomocą nebulizatora działają podobnie jak inhalacje na alergie czy katar – przede wszystkim docierają tam, gdzie nie dotrą tradycyjne leki. Na zapalenie oskrzeli najlepiej wykorzystać nebulizator, który działa na sprężone powietrze, gdyż jest on przeznaczony do użycia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.

Urządzenia te sprawdzą się jednak nie tylko na zapalenie oskrzeli, ale także w leczeniu kataru, kaszlu, alergii, zapalenia krtani, a także pomogą skutecznie odetkać zatkane zatoki.