Inhalatory i nebulizatory, czyli skuteczny sposób na wiosenne infekcje

Ilustracja

Wiosna to czas kiedy na dworze zaczyna robić się ciepło, a większość z nas powoli rezygnuje z zimowych kurtek, czapek i szalików. Często jesteśmy tak bardzo spragnieni ciepła po zimie, że zbyt szybko wymieniamy ubrania na letnie. Właśnie wtedy najczęściej dopadają nas, a także nasze dzieci wiosenne infekcje.

Dobrym sposobem na walkę z różnego rodzaju infekcjami są inhalatory i nebulizatory. Leki dostarczane przy ich pomocy do płuc mają w większości formę aerozolu, roztworu lub pary, dlatego przedostają się one o wiele dalej niż zwykłe leki o i trafiają bezpośrednio do źródła choroby.

Jednak jeśli zdecydujemy się na zastosowanie ich do leczenia wiosennych infekcji, musimy wiedzieć jak poprawnie z nich korzystać. W związku z tym poniżej zamieszczamy kilka cennych wskazówek:

  1. Przeczytaj instrukcję: tak, to brzmi banalnie, ale wielu z nas często tą czynność pomija. Wydaje się nam, że wiemy, jak inhalator działa, bo już kiedyś z niego korzystaliśmy, warto jednak pamiętać, że każde urządzenie może działać w inny sposób.
  2. Zachowaj odpowiednią pozycję: nebulizacja wymaga od chorego konkretnej postawy, najlepiej, aby przeprowadzać ją w pozycji siedzącej, oddychając spokojnie i głęboko.
  3. Zastosuj ustnik lub maskę: pierwszy z nich jest najczęściej stosowany przez dorosłych, ponieważ dzieci nie zawsze potrafią aplikować lek za jego pomocą. W takim przypadku dla maluchów najlepszym rozwiązaniem będzie maska, jednak musi być ona dopasowana do wielkości twarzy dziecka. Pamiętaj aby po skończonej inhalacji umyć twarz i przepłukać usta!
  4. Zachowaj spokój: płytki oddech i szybkie wdechy nie sprzyjają skutecznej inhalacji, dlatego kiedy podczas aplikacji maluch zaczyna płakać nie ma ona większego sensu. Warto poczekać aż przestanie, a jego oddech się uspokoi.

Kilka prostych rad może znacznie ułatwić nebulizacje, która mimo tego, że jest skuteczna to czasem trudna do przeprowadzenia u dzieci. Najlepszym rozwiązaniem jest wytłumaczenie maluchowi, że taki zabieg pozwoli mu wyzdrowieć i znów będzie mógł się bawić ze swoimi rówieśnikami.

Jeśli to nie zadziała, to dobrze sprawdzą się także inhalatory stworzone z myślą o najmłodszych, które mają kształty samolotów i zwierzątek. Skutecznie zainteresują one malucha i odciągną jego uwagę od przeprowadzanej nebulizacji.

Urządzenia te sprawdzą się w leczeniu kataru, kaszlu, zapalenia krtani, a także pomogą skutecznie odetkać zatkane zatoki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *