Inhalatory MESH – najważniejsze informacje

Na rynku pojawia się coraz więcej nebulizatorów różnego typu, co może powodować pewien dysonans, jeśli chodzi o wybór tego właściwego. Inhalatory MESH to znane rozwiązanie, które stopniowo zaczyna tracić na swojej popularności. Są to nebulizatory przenośne zwane również membranowymi lub siateczkowymi. Swoją renomę zawdzięczały przede wszystkim niewielkim rozmiarom, a także cichej pracy w porównaniu do innych urządzeń. Niemniej przez bardzo ważną wadę w postaci uszkadzania struktury leków ich popularność w ostatnich latach zaczęła maleć. Co warto wiedzieć o inhalatorach typu MESH? W poniższym wpisie znajdziecie Państwo najważniejsze informacje o tym sprzęcie.

Zalety inhalatorów MESH

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, nebulizatory MESH są znacznie mniejsze niż ich odpowiedniki pneumatyczne, a także zdecydowanie ciszej od nich pracują (praktycznie bezgłośnie). Z tego względu można je zabrać niemal wszędzie np. w daleką podróż, gdyż zmieszczą się do torebki czy plecaka. Bardzo dobrze rozbijają płyny zbliżone gęstością wodzie na mgiełkę, co może przełożyć się na dotarcie leku do płuc, a co za tym idzie, skuteczniejsze leczenie.

Wady inhalatorów MESH

Największą wadą inhalatorów MESH jest fakt, że pod wpływem temperatury oraz sposobu ich działania (funkcjonowanie za pomocą ultradźwięków) uszkadzana jest struktura wielu leków m.in. kortykosteroidów, a także niektórych leków astmatycznych czy antybiotyków. Taki stan rzeczy powoduje, że preparaty stają się zupełnie nieskuteczne.

Wprawianie w drgania membranę z wykorzystaniem ultradźwięków ma także inną wadę. Powyższy sposób działania sprawia, że urządzenia te są po prostu zbyt słabe, by przerabiać na mgiełkę wszystkie rodzaje płynów. Oznacza to, że za pomocą inhalatorów MESH nie powinno się przeprowadzać nebulizacji kwasem hialuronowym, a także niektórymi lekami sterydowymi czy też antybiotykami. W przeciwnym razie może to doprowadzić do uszkodzenia urządzenia (przede wszystkim głowicy), a następnie jej kosztowną wymianą. Części do tego typu sprzętu nie należą bowiem do najtańszych, co stanowi ich kolejną wadę. Mimo stosowania się do powyższych zaleceń wymiana głowicy powinna odbywać się co kilka miesięcy, by móc funkcjonować bez zarzutu i dawać skuteczny efekt.

Jak funkcjonuje inhalator MESH?

Górna część urządzenia, czyli tzw. Głowica jest miejscem, do którego aplikujemy lek. W niej znajduje się siateczka (membrana), która za pomocą ultradźwięków wprowadzana jest w drgania, co powoduje zamianę leku w formie płynu na mgiełkę do nebulizacji. Inhalacja przebiega przez załączoną do głowicy maseczkę bądź ustnik.