Inhalatory na choroby dróg oddechowych

Osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych między innymi astmę, bardzo często sięgają po inhalatory, gdyż stosowanie ich do aplikacji leków sprawia, że docierają one głębiej i bezpośrednio do dróg oddechowych, w przeciwieństwie do doustnego sposobu ich podawania.

Decydując się na zakup tego typu produktu, należy wybrać odpowiednią dla siebie opcję przeznaczoną do własnych potrzeb. Jest to bardzo ważny aspekt, ponieważ nie każdy inhalator będzie nadawał się do zaaplikowania konkretnego leku. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy, a mianowicie:

 • wiek osoby, która będzie z niego korzystała. W przypadku dzieci zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą nebulizatory, umożliwiające aplikacje nawet, jeśli maluch nie posiada jeszcze koordynacji wdechowo – wydechowej.
 • rodzaj leków, jakie będą przyjmowane. To niezwykle ważny element, na który należy w szczególności zwrócić uwagę. Modele o niższych parametrach pracy będą się sprawdzać przy podawaniu roztworów solanek, antybiotyków, soli fizjologicznej, ale nie poradzą sobie z lekami cięższymi, oleistymi, jak np. sterydowe leki astmatyczne czy mukolityczne, a także z kwasem hialuronowym.
 • prędkość przepływu powietrza w urządzeniu. Ma ona ogromne znaczenie, ponieważ to od niej zależy właściwe rozbicie leków.
 • głośność. Paradoksalnie, wiele osób podczas zakupu nie zwraca uwagi na poziom głośności, jakie wydaje urządzenie, a to błąd. Ten parametr urasta do bardzo ważnej rangi przy codziennym używaniu inhalatora. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.
 • ilość osób, które będą z niego korzystać. Bardzo często zdarza się, że inhalatora używa więcej niż jedna osoba. W takich przypadkach warto zwrócić uwagę na to czy model przeznaczony jest do pracy ciągłej i nie wymaga przerw pomiędzy inhalacjami.

Posiadając już wiedzę na temat tego, na co należy zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu inhalatora stosowanego w przypadku różnych chorób układu oddechowego, warto również zastanowić się nad opłacalnością takiej inwestycji oraz płynącymi z niej korzyściami. Nie da się ukryć, że używanie tego urządzenia, w szczególności w przypadku astmatyków, wiąże się z wieloma zaletami:

 • lek zaaplikowany w ten sposób działa o wiele szybciej niż lek podawany w tradycyjny sposób. Co więcej, dociera on do samego źródła choroby.
 • lek działa tylko w miejscu choroby, dzięki czemu dawka środka leczniczego może być mniejsza, a tym samym ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zostaje ograniczone do minimum.
 • Środek aktywny w formie leku aplikowany jest w mniejszej dawce niż w lekach podawanych doustnie.
 • Inhalator dla astmatyków to troska o ich prawidłowe samopoczucie i zdrowie.

Jedną z najczęściej występujących chorób dróg oddechowych XXI wieku jest astma. Jej objawami są:

 • duszenie się,
 • kaszel związany z występowaniem silnych emocji,
 • kaszel po zetknięciu się z alergenem,
 • świszczący oddech.

Korzystając z przepisanych przez lekarza medykamentów, można stopniowo ograniczać występowanie objawów, a co za tym idzie ataków astmy. Jednak leki nie wyeliminują całkowicie tej choroby dróg oddechowych, więc bardzo ważne jest, by osoba z taką przypadłością miała zawsze przy sobie inhalator wziewny oraz do użytku regularnego w domu nebulizator, które pozwolą jej zatrzymać atak.

Oczywiście, tak jak w przypadku przyjmowania preparatów na inne choroby, tak samo w przypadku astmy należy stosować się do zaleceń lekarza, a także zapoznać się z dołączoną do inhalatora wziewnego ulotką. Konkretne modele tych wyrobów medycznych mogą się bowiem różnić od siebie dość znacząco, przez co sposób korzystania z nich będzie różny. Warto również pamiętać, że astma to choroba, z którą nie ma żartów. W przypadku nasilenia się objawów albo braku reakcji na zażycie leków należy natychmiast zadzwonić po pogotowie. Podjęcie natychmiastowego działania może przyczynić się do ograniczenia skutków ataków astmy.

Jak widać na powyższych przykładach, dobrze dobrany i dopasowany do indywidualnych potrzeb inhalator może okazać się skuteczny w leczeniu chorób dróg oddechowych m.in. astmy zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Warto o tym pamiętać decydując się na jego zakup.