W ostatnich latach zainteresowanie inhalacjami znacznie wzrosło. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, skoro jest to nowoczesny oraz skuteczny sposób na podanie leku na dolegliwości związane z układem oddechowym. Wykonywanie tej czynności wspomaga również działania profilaktyczne. Leki podawane w postaci mgiełki szybciej docierają do danego odcinka dróg oddechowych, dzięki czemu szybciej mogą przynieść pacjentom ulgę. W związku z tym, że nebulizacja jest łatwa do przeprowadzenia w domu, wciąż zyskuje nowych zwolenników. Wiele osób inhaluje się również roztworami z solą fizjologiczną w celu nawilżenia błon śluzowych. Coraz bardziej na popularności zyskuje jednak kwas hialuronowy, który jednak sprawia wiele trudności w aerozoloterapii. Głównie ze względu na to, że jego podawanie w formie wdychanego roztworu wymaga użycia mocnych kompresorów. Jakie są zalety kwasu hialuronowego i jakiego inhalatora użyć, by go nie uszkodzić opisywanym środkiem?
Kwas hialuronowy w inhalacjach – zalety
Podstawowym zadaniem tego środka, podobnie jak soli fizjologicznej, jest nawilżenie błon śluzowych. W przeciwieństwie jednak do niego wykazuje on o wiele dłuższe działanie. Kwas hialuronowy może być używany m.in. w przypadkach suchego kaszlu czy też w celu wspomagania procesu odkrztuszania. Niemniej, tego związku chemicznego nie powinno się stosować w połączeniu z lekami przeznaczonymi do nebulizacji, gdyż może to zmniejszyć ich wchłanianie.
Jakiego inhalatora użyć do roztworów z kwasem hialuronowym?
W związku z tym, że roztwory z tym związkiem chemicznym należą do gatunku gęstych, zwykłe nebulizatory stanowiące podstawowe wyposażenie inhalatorów nie są w stanie sobie poradzić z rozpyleniem ich w postaci mgiełki. W żadnym wypadku nie nadają się do tego inhalatory ultradźwiękowe oraz typu mesh. Są po prostu mniej wydajne oraz zbyt słabe. Warto o tym pamiętać, gdyż producenci tych ostatnich nie udzielają gwarancji na uszkodzenia związane z używaniem ich w celu nebulizacji roztworami zawierającymi kwas hialuronowy. Do tego typu działań zdecydowanie lepiej nadadzą się inhalatory z nebulizatorem Omnineb 3 SPEED, które uważane są za powszechnie mocne oraz wydajne kompresory.