Ilustracja

Prawidłowa obsługa i konserwacja inhalatora, by długo i bezproblemowo pracował

Decydując się na zakup jakiegokolwiek urządzenia, chcemy zawsze, by okres jego eksploatacji był możliwie jak najdłuższy. Nie inaczej sprawa się ma z inhalatorami, gdyż sprzęt ten nieustannie zyskuje na popularności i coraz częściej pojawia się w naszych domach. Ważne jest więc, by dbać o niego w sposób prawidłowy, gdyż wtedy będzie on mógł służyć latami. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak konserwować inhalator kompresorowy, żeby ten bezproblemowo pracował oraz funkcjonował przez długi okres czasu.

Przede wszystkim, przed pierwszym użyciem należy przeczytać instrukcję obsługi i zachować ją, by móc w każdej chwili zajrzeć i doczytać na temat czyszczenia czy okresowych czynności związanych z utrzymaniem urządzenia w dobrym stanie. Jeżeli chcesz, by Twój nebulizator działał bez zarzutu przez wiele lat to:

  • Dokładnie przeczytaj instrukcję obsługi urządzenia i stosuj się do informacji w niej zawartych. Poszczególne modele inhalatorów mogą różnić się od siebie, mimo że będą funkcjonować na podobnych zasadach.
  • Nie pozostawiaj płynów (roztworów) w zbiorniczku po każdej przeprowadzanej nebulizacji. Po zakończonej inhalacji zawsze należy usunąć resztkę roztworu ze zbiorniczka na lek (nebulizatora) – ułatwi to jego czyszczenie, przedłuży trwałość i zapewni bezpieczeństwo i higienę podczas kolejnych inhalacji.
  • Po skończeniu inhalacji koniecznie zdejmij przewód powietrza z urządzenia. W ten sposób uchronisz końcówkę wężyka przed odkształceniem się.
  • Wszystkie części inhalatora nadające się do umycia, a także użyte akcesoria, po każdorazowej skończonej nebulizacji należy umyć w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Następnie wypłukać oraz pozostawić do wyschnięcia najlepiej na papierowym ręczniku.
  • Sprawdzaj co jakiś czas stan filtra powietrza. Jeżeli został on zanieczyszczony, koniecznie wymień go na nowy egzemplarz.
  • Okresowo kontroluj stan nebulizatora (zbiorniczka na lek) pod kątem pozostawania w nim nieczystości, zabrudzeń, pozostałości po lekach czy też kamienia. Wszystkie wymienione zanieczyszczenia mogą spowodować bowiem niedrożność dyszy powietrza.

Każdy nebulizator (zbiorniczek na lek, inaczej „rozpylacz”) ma zalecany czas użycia, określony zazwyczaj w instrukcji obsługi inhalatora. Z uwagi na zachowanie właściwych parametrów, jakość uzyskiwanego aerozolu oraz bezpieczeństwo higieniczne i trwałość całego kompresora, należy wymieniać nebulizator w wyznaczonym przez producenta terminie.

Wszystkiej wyżej wymienione porady pozwolą Ci na bezpieczne korzystanie z inhalatora, umożliwią przedłużenie jego czasu eksploatacji, a także skuteczną, bezpieczną i efektywną inhalację, bez strat leku i wydłużenia czasu nebulizacji oraz zapewnią długie, bezproblemowe użytkowanie inhalatora.