Ilustracja

Rehabilitacja pocovidowa zalecana przez MZ i NFZ

Pandemia koronawirusa odcisnęła swoje piętno na zdrowiu wielu Polaków. Osoby, które przeszły Covid-19 bardzo często muszą mierzyć się z powikłaniami po przebyciu wirusa SARS-CoV-2. Wśród objawów, które występują najczęściej, są problemy z oddychaniem, ogólne osłabienie organizmu czy też długotrwałe poczucie zmęczenia. W walce z powikłaniami pomóc może profesjonalna rehabilitacja pocovidowa, która zalecana jest nie tylko przez polskie Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia, ale też przez WHO.

Na czym polega rehabilitacja po covidzie?

Skutki przebycia koronawirusa mogą towarzyszyć przez długi czas. Dlatego też Ministerstwo Zdrowia wraz z Narodowym Funduszem Zdrowia opracowali program rehabilitacji dla wszystkich osób, które przeszły Covid-19. Obejmował on m.in.:

  • kinezyterapię, w skład której obrębie powinny znaleźć się ćwiczenia oddechowe czy elementy treningu wytrzymałościowego,
  • inhalacje,
  • tlenoterapię,
  • wspomaganie chorób współistniejących, w tym chorób dróg oddechowych.

Do niedawna lekarze mogli wypisywać skierowania na rehabilitację pocovidową do ośrodków uzdrowiskowych, lecz obecnie nie jest to możliwe. Osoby po przejściu covid-19 mogą również wykonywać samodzielną rehabilitację, co pozwala szybciej zniwelować skutki przejścia choroby. Jednym z najważniejszych jej elementów jest przeprowadzanie regularnych inhalacji w zaciszu domowym. Tego typu zabiegi lecznicze powinny zostać wskazane przez lekarza prowadzącego. Określi on też substancje, które mogą zostać zastosowane do przeprowadzenia inhalacji lub nebulizacji.

Jakie korzyści mogą płynąć z rehabilitacji pocovidowej?

Ogólnym założeniem przeprowadzania rehabilitacji po przejściu covid-19 jest zniwelowanie skutków występujących po przebytej chorobie oraz pomoc w znacznie szybszym powrocie do pełni sił. Przyczynić do tego mogą się m.in. ćwiczenia oddechowe, które poprzez swoje działanie mogą zwiększyć tolerancję wysiłku u pacjentów. Dzięki systematycznie wykonywanym ćwiczeniom stopniowo zwiększa się pojemność oddechowa płuc, a tym samym następuje poprawa dotlenienia organizmu i zwiększenie tolerancji na wysiłek pacjenta. Z kolei wykonywanie inhalacji roztworami leków wziewnych, czy też roztworów soli w ramach rehabilitacji po przebytym koronawirusie to rodzaj terapii, której zadaniem jest wspomaganie regeneracji komórek płucnych. Przeprowadzanie tego zabiegu ma również pomóc w procesie wykrztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny, a także nawilżyć błony śluzowe.