Ilustracja

Walka ze smogiem – inhalacje wspierają układ oddechowy

Mimo tego że nasza świadomość ekologiczna z roku na rok rośnie, niestety nadal mnóstwo osób zanieczyszcza atmosferę poprzez palenie złej jakości węglem, miałem oraz śmieciami, nie modernizowanie starych, mocno nieekologicznych pieców. Do atmosfery nieustannie uwalniane są toksyczne produkty spalania paliw samochodowych, gazy poprodukcyjne i inne zanieczyszczenia. To wszystko ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego ile szkodliwych substancji wdychamy każdego dnia z powietrzem. To właśnie te toksyny mogą być przyczyną różnych stanów zapalnych dróg oddechowych, astmy, przeziębień i niedotlenionej krwi.  Z kolei brak tlenu we krwi to przyczyna wielu poważnych chorób, w tym niewydolności serca i zawałów. Rozdrażnienie, problemy ze snem, drapanie w gardle, łzawiące oczy, posmak w ustach, nadpobudliwość dzieci, problemy z oddychaniem osób słabszych oraz starszych. To wszystko może być efektem smogu.

Zanieczyszczone powietrze jest groźne dla wszystkich jednak szczególnie narażone są dzieci oraz osoby starsze. Dlatego, jeśli chcemy chronić swoich bliskich i siebie przed szkodliwym powietrzem, to, poza ekologicznym stylem życia, możemy zrobić coś jeszcze, a mianowicie walczyć ze smogiem przez inhalację.

Pomóż sobie – inhalacje wspomagają układ oddechowy w walce ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.

Jak to zrobić?

Wystarczy dobry inhalator, sól fizjologiczna, solanka lub olejek inhalacyjny. Warto , ponieważ inhalacje mają pozytywny wpływ na układ oddechowy, pomagają usuwać z płuc zanieczyszczenia, zalegający w drogach oddechowych śluz oraz łagodzą kaszel i natleniają krew. Regularna inhalacja pomaga rozrzedzić zgromadzony śluz, co ułatwia jego odkrztuszanie i usuwanie z organizmu.

Regularne i właściwe używanie wydajnego inhalatora wspiera układ oddechowy, niweluje skutki zanieczyszczeń powietrza, zapobiega infekcjom.

Jaki inhalator wybrać?

Najlepszym rozwiązaniem będzie inhalator pneumatyczny zwany również jako tłokowy lub kompresorowy. Wysokiej jakości model, przeznaczony do pracy ciągłej, umożliwia aplikowanie wielu różnych leków, w tym również solanek, olejków inhalacyjnych, antybiotyków, soli fizjologicznej, kwasu hialuronowego itp. Ogromne znaczenie ma także to, że urządzenie to pozwala na podawanie tych płynów metodą wziewną – nowoczesne inhalatory z nebulizatorem nie wymagają koordynacji wdechowo-wydechowej pacjenta. Stąd możliwość stosowania u niemowląt, dzieci, ludzi starszych oraz u chorych, którzy nie mogą koordynować oddechu.

Nowoczesne środki i leki nebulizacyjne działają dokładnie w miejscu podania i w niewielkim stopniu wchłaniają się do krwi. Zmniejsza to znacznie ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych. Lek podany w formie mgiełki w dużym stężeniu dociera bezpośrednio do płuc i dzięki temu możliwe jest stosowanie najmniejszej, skutecznej jego dawki.

Jak widać oczyszczanie płuc można uznać jako jedną z metod walki ze smogiem, ponieważ pomoże nam ona w pozbyciu się zanieczyszczeń z organizmu. Warto mieć jednak na uwadze, że gdyby nie znajdujące się wszędzie zanieczyszczenia nasze płuca byłyby bezpieczne i nie wymagały dodatkowego wsparcia.