Ilustracja

Znaczenie inhalacji w leczeniu alergii i łagodzeniu jej objawów

Wiosna to bezsprzecznie czas, w którym większość alergików przeżywa katusze. Duża liczba pylących drzew oraz traw powoduje, że spore grono osób ma problemy z oddychaniem, a oprócz tego pojawiają się u nich często uczulenia skórne oraz katar sienny. Przyczyną alergii bywają też unoszące się roztocza kurzu domowego, czy też inne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Coraz częściej w leczeniu tego typu dolegliwości oraz dla łagodzenia jej objawów stosowane są inhalacje. Jakie jest ich znaczenie w tym procesie i czy mogą rzeczywiście pomóc?

Rozpoznanie alergii to podstawa

Jeżeli zauważymy, że przy wychodzeniu na spacer wraz z pojawieniem się wiosny dokucza nam uciążliwy katar, ciężej nam się oddycha lub łzawią nam oczy, to wielce prawdopodobne jest to, że cierpimy na alergię. W przypadku dostrzeżenia tego typu objawów należy jak najszybciej udać się do lekarza, by zlecił on przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu znalezienia powodów wystąpienia czynników uczuleniowych. W kontekście występowania silnych alergii lekarze najczęściej zalecają podawanie leków sterydowych. Lżejsze przypadki nie wymagają jednak tak drastycznych środków, a do złagodzenia objawów zazwyczaj wystarczają inhalacje wykonywane za pomocą inhalatorów lub nebulizatorów. Sterydy również można podawać, przede wszystkim w chwilach zaostrzenia, poprzez inhalatory kompresorowe (tłokowe)

Znaczenie inhalacji w leczeniu alergii i łagodzeniu jej objawów

Nie bez powodu aerozoloterapia wykonywana za pomocą tych urządzeń jest zalecana przez lekarzy. Może być ona bowiem przydatna w oczyszczaniu dróg oddechowych, łagodzeniu objawów bólowych czy też w usuwaniu nieżytu nosa, a także innych jednostek chorobowych, np. zapalenia tchawicy. W zależności od przebiegu alergii przeprowadza się inhalacje różnymi substancjami oraz preparatami. Przy lekkiej nadwrażliwości na pyłki czy innego typu czynniki bardzo często stosowana jest sól fizjologiczna, która nawilża drogi oddechowe, co jest istotne, np. w wysuszaniu śluzówki oraz kaszlu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by za pomocą inhalatorów lub nebulizatorów przeprowadzać aerozoloterapię antybiotykami, lekami wykrztuśnymi czy też sterydami, co może mieć znaczenie w szczególności przy ciężkim przebiegu alergii. Wszystko tak naprawdę zależy od zaleceń lekarza prowadzącego.