Ilustracja

Znaczenie inhalacji w rekonwalescencji

Górnicy, spawacze, fryzjerzy czy kosmetyczki – co łączy te zawody? Wszystkie są wykonywane w szkodliwym środowisku, gdzie na porządku dziennym jest wdychanie zanieczyszczeń, pyłów czy też chemicznych oparów, które mogą powodować niebezpieczne dla zdrowia skutki w postaci problemów z oddychaniem. Długotrwała praca w każdej z powyższych branż zwiększa szanse na ich występowanie. Jednak wykonywanie obowiązków służbowych w szkodliwym środowisku to nie jedyna przyczyna, która może spowodować kłopoty z oddychaniem. Problem ten dotyczy również wieloletnich palaczy papierosów, osób mających na co dzień do czynienia z oparami czy smogiem, a także poszkodowanych w wyniku pożaru. We wszystkich wymienionych przypadkach pomocna może okazać się inhalacja, która niezwykle często zalecana jest przez specjalistów. Jakie znaczenie ma aerozoloterapia i w jaki sposób może przyczynić się do poprawy zdrowia?

W jakich przypadkach stosowana jest inhalacja?

Jak powszechnie wiadomo, aerozoloterapia wykorzystywana jest w leczeniu chorób dróg oddechowych m.in. astmy oskrzelowej czy też zapalenia płuc. Jej głównym celem jest dostarczenie skutecznych dawek substancji leczniczych w bezpośrednie miejsce występowania dolegliwości bez powodowania niepożądanych działań. W ten sposób podawane leki mogą szybciej rozpocząć swoje działanie. Inhalacje ponadto zalecane są m.in. dla osób, które mają problemy ze wdychaniem i wydychaniem powietrza po przebytym oparzeniu dróg oddechowych czy też są długotrwałymi palaczami. Aerozoloterapia to bowiem skuteczna metoda w rekonwalescencji w sytuacjach uszkodzenia układu oddechowego.

Znaczenie inhalacji w rekonwalescencji

Korzystanie z aerozoloterapii w przypadku łagodzenia skutków wyżej wymienionych dolegliwości może przyczynić się do odpowiedniego nawilżania nabłonka śluzowego i zabezpieczenia go przed wysychaniem. Ponadto inhalacje stosowane są w celu oczyszczania dróg oddechowych, a także rozrzedzania zalegającej m.in. w oskrzelach wydzieliny, dzięki czemu odkrztuszanie staje się znacznie łatwiejsze, a jednocześnie również mniej bolesne. Podawanie aerozolu za pomocą inhalatora lub nebulizatora jest nieinwazyjną metodą, która w porównaniu do podawania leczenia farmakologicznego nie powoduje dolegliwości ze strony układu pokarmowego, czy innych narządów. Dlatego też warto z niej korzystać, oczywiście po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.