Ilustracja

Czy można robić inhalacje na noc?

Powszechnie przyjęło się, że inhalacje przeprowadza się w przypadkach zachorowania na przeziębienie, stanach zapalnych zatok czy też przy innego rodzaju infekcjach dróg oddechowych. Jednak nie jest to jedyny powód, dla którego można je stosować. Często zapomina się bowiem o tym, że jest to także sposób na odpowiednie nawilżenie części układu oddechowego. W szczególności, gdy masz do czynienia z suchym powietrzem w mieszkaniu lub przebywasz w pomieszczeniach, w którym bez przerwy jest włączona klimatyzacja. W takich przypadkach wykonywanie inhalacji jest jak najbardziej wskazane. Zasadnicze wydaje się więc pytanie, czy można je przeprowadzać wieczorem lub na noc?

Suche powietrze może być jedną z przyczyn podrażnienia dróg oddechowych

Nadeszły czasy, w których praktycznie w każdym biurze, instytucji, lokalu użytkowym czy też zakładzie włączona jest klimatyzacja. Ciągłe przebywanie w tego typu budynkach, gdzie nie ma cyrkulacji powietrza, może nieść negatywne konsekwencje dla stanu dróg oddechowych. Dzieje się tak również podczas sezonu grzewczego, gdy występują ograniczone możliwości otwierania okna ze względu na panującą na zewnątrz niską temperaturę. Suche powietrze może być w szczególności uporczywe w trakcie zasypiania. Z tego też względu w wielu przypadkach zalecane są inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej w celu odpowiedniego nawilżenia dróg oddechowych. Czy można je robić na noc?

Czy można robić inhalacje wieczorem?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Inhalacje z użyciem soli fizjologicznej mogą pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych z zanieczyszczeń, które trafiły do organizmu podczas wdychania suchego powietrza. Przyczynią się również do nawilżenia śluzówek, a także pozostałych części układu oddechowego. Warto jednak pamiętać, by inhalacje były przeprowadzane kilka godzin przed snem np. wczesnym wieczorem, a nie bezpośrednio przed zaśnięciem. Sól fizjologiczna ma bowiem właściwości odkrztuszające, a w związku z tym może powodować odruchy kaszlu oraz odrywanie się wydzieliny. Przełoży się to również na jakość snu czy też na sam proces zasypiania.

Podsumowując – czy można robić inhalacje na noc lub wieczorem? Tak, o ile będziesz stosować się do powyższych wskazówek.