Ilustracja

Inhalacja a nebulizacja

Często spotykamy się z dwoma pojęciami: nebulizacja i inhalacja. Czy oznaczają to samo?

Inhalacja

Inhalacja, inaczej „wziewanie” to ogólne pojęcie zabiegów leczniczych polegających na tradycyjnym wziewaniu par roztworów olejków, ziół, wód mineralnych, poprzez wdychanie par wrzącego płynu tzw. „parówka” lub wdychaniu roztworów leków oraz ich aerozoli za pomocą specjalnego aparatu (inhalatora, spejsera).

Nebulizacja

To węższe, niż inhalacja, pojęcie oznaczające podawanie leków w postaci aerozoli (mgiełki) do układu oddechowego za pomocą specjalnego urządzenia – nebulizatora. To szybki, celowany i łatwy do wykonywania w warunkach domowych sposób inhalacji. Jest to nowoczesna i skuteczna metoda podawania płynnych leków w postaci rozpylonej mgiełki z drobniutkimi cząsteczkami leku bezpośrednio do określonych miejsc układu oddechowego.
Nebulizacje zalecane są zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu doraźnych oraz przewlekłych chorób układu oddechowego.

Do wykonania zabiegu nebulizacji niezbędny jest kompresor (sprężarka tzw. inhalator) oraz nebulizator, czyli pojemniczek na lek, w którym następuje rozbicie płynnego leku w łatwo przyswajalny aerozol.
Nebulizator jest bardzo ważną częścią inhalatora, gdyż to właśnie w nim ma miejsce rozbicie płynnego leku w aerozol o pożądanej średnicy cząstek.