F-206

Inhalacje na kaszel – kiedy je stosować?

W przypadku pojawienia się kaszlu wiele osób sięga po tabletki do ssania lub syropy, które mają na celu wyeliminowanie lub złagodzenie tej uprzykrzającej życie dolegliwości. Pojawiła się jednak alternatywa w postaci stosowania inhalacji. Metoda ta przyczynić się może do usunięcia gromadzącej się w górnych drogach oddechowych wydzieliny, czy też po prostu być wsparciem dla leków. Wszystko zależy od zaleceń lekarza specjalisty.

Jakie preparaty można wykorzystać w celu inhalacji na kaszel?

Główną zaletą stosowania inhalacji jest to, że wdychanie leków, czy też innego rodzaju środków farmakologicznych w postaci pary lub mgiełki może dotrzeć znacznie szybciej do źródła infekcji, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego sposobu przyjmowania preparatów. Z tego względu w niektórych przypadkach lekarze zalecają też korzystanie z opisywanej metody przy kaszlu lub innych dolegliwościach. W tym celu polecane są m.in. roztwory z soli fizjologicznej, które udrażniają śluzówkę nosa i gardła oraz odpowiednio ją nawilżają. Ponadto często wykorzystuje się powyższe roztwory z dodatkiem kwasu hialuronowego, czy też preparaty na bazie ziół (np. rumianku czy szałwii).

Inhalacje na kaszel – kiedy można je stosować i w jaki sposób mogą pomóc?

Przede wszystkim przed zażyciem jakiegokolwiek preparatu w formie aerozolu należy skonsultować się z lekarzem, który o tym zdecyduje. Na ogół specjaliści zalecają wykonywanie inhalacji w początkowych etapach infekcji, a także jako formę wsparcia leczenia tradycyjnymi metodami. Na ogół bowiem nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania, dlatego wykorzystuje się ją zarówno w przypadku suchego, jak i mokrego kaszlu.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, opisywane inhalacje mogą przyczynić się do odpowiedniego nawilżenia śluzówki nosa oraz górnych dróg oddechowych. Ponadto wspomagają usuwanie zalegającej wydzieliny i są wsparciem w udrożnieniu nosa czy gardła.

Warto wspomnieć, że inhalacje na kaszel mogą być przeprowadzane zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Z tego względu ważny jest dobór odpowiedniego urządzenia. Warto rozważyć m.in. inhalator tłokowy Omnibus CN 116, który przeznaczony jest do pracy ciągłej, czy też model Professional CN 118 z wydajnym silnikiem. Z kolei dla najmłodszych sprawdzi się urządzenie PUPPY Me BR-CN171.