Inhalacje na katar

Przeziębienie jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości, które przytrafiają się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Objawia się ono zazwyczaj kaszlem i katarem, które są dla wielu osób uciążliwe. Jesteśmy narażeni na przeziębienie w szczególności w okresach jesienno-zimowym oraz zimowo-wiosennym, gdyż nasza odporność jest wystawiona na szczególną próbę w związku ze zmiennymi warunkami pogodowymi oraz częstszym przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach.

W gronie dostępnych metod mających za zadanie złagodzić skutki wspomnianej dolegliwości znajduje się nebulizacja lekami lub innymi wyrobami medycznymi. W związku z tym wśród najczęściej występujących wątpliwości u rodziców pojawiają się m.in. pytania z czego wykonać inhalacje na katar dla dziecka, gdyż nie każdy posiada odpowiednią wiedzę na ten temat. W poniższym wpisie postaramy się na nie odpowiedzieć.

Jak wykonać inhalacje na katar dla dziecka?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że metodę tę można stosować dwojako: z użyciem profesjonalnego sprzętu lub też za pomocą miski z gorącą wodą i czystym ręcznikiem (domowy sposób). W przypadku najmłodszych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okazać się może pierwsza opcja przez wzgląd na ruchliwość dzieci, a także ich nieumiejętność skupienia uwagi na jednej rzeczy.

Inhalacje na katar czy też kaszel wykonuje się zazwyczaj z wykorzystaniem leków przepisanych przez lekarza i po uprzedniej konsultacji z nim. Ponadto do nebulizacji wskazane jest w wielu przypadkach stosowanie soli fizjologicznej w celu udrożnienia nieżytu nosa, a także wdychanie olejków eterycznych np. eukaliptusowego.

Inhalacje na katar nie tylko dla dzieci

Metoda nebulizacji na przeziębienie nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Mogą z niej korzystać również dorośli po uprzednim skonsultowaniu się z lekarzem. Tak jak ze wszystkimi sposobami, także i z inhalacjami na katar nie należy przesadzać. Warto z nich korzystać zgodnie ze wskazówkami otrzymanymi od specjalisty. Najczęściej nebulizacja z wykorzystaniem olejków eterycznych czy też soli fizjologicznej może być przeprowadzana 2–3 razy dziennie.