Ilustracja

Inhalacje na zatoki

Choroby górnych dróg oddechowych mogą poważnie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Jedną z tego typu przypadłości jest zapalenie zatok, którym towarzyszą dolegliwości bólowe występujące w obszarze nad oczami. Wśród metod mogących przyczynić się do ich złagodzenia wymienia się m.in. domowe inhalacje wykonywane za pomocą nebulizatora. Niemniej, takie działanie powinno być zawsze poprzedzone konsultacją z lekarzem, gdyż powstałe objawy mogą być podobne do sezonowych infekcji czy też innych przypadłości.

Inhalacje na zatoki

Od wieków stosowano napary z ziołami do wdychania np. z rumiankiem, których zadaniem było udrożnienie górnych dróg oddechowych. Choć nadal taki sposób oczyszczania zatkanego nosa i gardła jest powszechnie wykorzystywany w wielu domach, to coraz częściej w tym celu korzysta się z wygodnych w obsłudze, efektywnych i bezpiecznych urządzeń – nebulizatorów – znacznie ułatwiających inhalacje i płukanie zatok. Ich popularność wynika z tego, że pozwalają one na szybsze oraz bezpośrednie dotarcie danego środka przeznaczonego do inhalacji do miejsca występowania problemu. Zasadne wydaje się w tym momencie pytanie – z czego inhalacja na zatoki może być wykonywana, by była bezpieczna dla pacjenta? Na ogół samodzielnie nebulizację można wykonywać z użyciem soli fizjologicznej i solanek przeznaczonych do inhalacji, gdyż związek ten wykazuje właściwości nawilżające i jest on dostępny bez recepty. Lekarz może zalecić też podawanie leków czy innych środków to aerozoloterapii, przeznaczonych do stosowania w inhalatorach kompresorowych.

Jaki inhalator na zatoki można stosować?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki inhalator na zatoki może być stosowany, w pierwszej kolejności należy wiedzieć, jakie środki będą podawane metodą nebulizacji. Niemniej, najpopularniejsze i najpowszechniejsze są modele pneumatyczne zwane też tłokowymi lub kompresorowymi. Umożliwiają one bowiem na dostarczenie do organizmu wszystkich dostępnych rodzajów leków, sterydów, solanek czy też antybiotyków przeznaczonych do stosowania za pomocą nebulizacji. Ponadto nie ma żadnych przeciwwskazań wiekowych do korzystania z inhalatorów tłokowych, gdyż są one bezpieczne zarówno dla dzieci (nawet niemowląt), jak i osób w podeszłym wieku.