Ilustracja

Jak długo wykonywać inhalacje?

Przeprowadzanie nebulizacji jest często zalecaną metodą leczenia infekcji lub przewlekłych chorób górnych dróg oddechowych. Stosuje się ją także w przypadku alergii. By dała ona jak najlepszy efekt, powinna odbywać się w określonych warunkach oraz przez określony czas wskazany przez lekarza. Przez ile dni można robić inhalacje i ile razy dziennie można ją przeprowadzać? Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka, a ile u dziecka czy osoby dorosłej? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

W jaki sposób wykonywać nebulizację?

Przede wszystkim zaleca się, by była ona przeprowadzana w pozycji siedzącej, gdyż ze względu na anatomię człowieka i budowę układu oddechowego w takiej pozycji jej wykonywanie przynosi najlepsze efekty. Urządzenie do inhalacji (nebulizator) powinien zostać postawiony na równej, płaskiej i stabilnej powierzchni. Należy również pamiętać o tym, by nie zakrywać otworów wentylacyjnych i korzystać z urządzenia zgodnie z instrukcją obsługi danego urządzenia.

Ile powinna trwać inhalacja u niemowlaka, a ile u osoby dorosłej?

Czas wykonywania nebulizacji różni się w zależności od wieku oraz od ilości przygotowanego do nebulizacji roztworu. W przypadku niemowląt inhalacja powinna trwać około 5-10 minut. W przypadku starszych dzieci jej czas się wydłuża, gdyż jest to średnio do 10 do 15 minut. Nebulizacja u osób dorosłych może potrwać od kilkunastu minut nawet do nawet pół godziny, w szczególności w przypadku substancji oleistych.

Inhalacje – ile razy dziennie przeprowadzać?

Wszystko tak naprawdę zależy od zaleceń lekarza, gdyż przed podawaniem jakichkolwiek leków powinno się z nim uprzednio skonsultować. Niemniej, inhalacje zazwyczaj przeprowadzane są 2-3 razy dziennie. W przypadku infekcji górnych dróg oddechowych wykonuje się je przez cały okres jej trwania. W sytuacji występowania chorób przewlekłych czy też alergii nic nie stoi na przeszkodzie, by inhalację wykonywać codziennie. Jest to bowiem skuteczna forma podawania leków, która sprawia, że szybciej docierają one w docelowe miejsce i są szybciej wchłaniane przez organizm osoby chorej. Pamiętać należy, by stosować leki przeznaczone do danego sposobu podania – w tym przypadku- do inhalacji za pomocą inhalatorów (nebulizatorów) kompresorowych oraz w dawkach i częstotliwości określonej przez lekarza.