F-206

Jak używać akcesoriów do inhalacji?

Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z inhalatorów doskonale wie, że do ich prawidłowego i optymalnego funkcjonowania mogą okazać się niezbędne dodatkowe akcesoria. Niektóre z nich mają na celu ułatwienie podawania leków oraz innych środków wspomagających drogi oddechowe. Niezależnie jednak od tego, jakie elementy pomocnicze chcesz stosować, musisz mieć minimalną wiedzę na ich temat. Podpowiadamy więc, jak używać najpopularniejszych akcesoriów do inhalacji.

Ustnik do inhalatora

Ze względu na większą skuteczność oraz efektywność podawania leków, niż przy pomocy maski, powinien być pierwszym wyborem dla osób korzystających z inhalatora. Nie zawsze występuje możliwość jego zastosowania. Ustnik to akcesorium, które nie sprawdzi się w przypadku małych dzieci oraz dorosłych w podeszłym wieku, mających problem w zakresie prawidłowego oddychania. W sytuacji korzystania z tego elementu należy wykonywać wdech za pomocą ust, a wydech za pomocą nosa.

Maska do inhalatora

Przez wiele osób maska uznawana jest za najpopularniejsze i najbardziej komfortowe akcesorium do inhalatora. Na pewno sprawdza się w przypadku małych dzieci, czy też ludzi w podeszłym wieku, mających problem z koordynacją wdechu i wydechu. Chętnie korzystają z niej również dorośli. Maska składa się z kielicha na lek oraz drenu tlenowego, za pomocą którego połączona jest do inhalatora. Warto zaznaczyć, że opisywane akcesoria są dostępne na rynku w kilku rozmiarach. Wyróżnić można maski dla noworodków, niemowląt, starszych dzieci, a także przeznaczone dla osób dorosłych. Niemniej, korzystanie z tego akcesorium nie zawsze jest najbardziej efektywne. W przypadku występowania choćby minimalnej nieszczelności skuteczność podawanego leku spada, dlatego też niezwykle ważne jest dopasowanie odpowiedniej maski.

Smoczki do inhalatora dla dzieci

Są to mniej popularne akcesoria do inhalatora, jednak stanowią pewnego rodzaju alternatywę dla masek. Mimo, że dla wielu rodziców mogą się one wydawać najlepszym rozwiązaniem, warto pamiętać, że największa skuteczność podawanego leku jest wtedy, gdy trafia on do pożądanego miejsca, np. płuc. W przypadku korzystania ze smoczka, dziecko oddycha nosem, a lek osadza się na ściankach jamy ustnej i jest po prostu przez nie połykany, co w efekcie może nie przynosić pożądanego efektu leczenia.